Prostatīts: simptomi, diagnostika, ārstēšana

prostatīta ārstēšanas metodes

Prostatīts ir vispārējs nosaukums, ko lieto, lai aprakstītu prostatas dziedzera iekaisumu, kā arī klīniskās izpausmes, kas saistītas ar prostatas dziedzera iekaisumu. Šī ir ļoti izplatīta slimība, kas skar visu vecumu vīriešus. Prostatīts ir visizplatītākā uroloģiskā slimība vīriešiem, kas jaunāki par 50 gadiem, un trešā vieta vīriešiem, kas vecāki par 50 gadiem. Ir dažādi prostatīta veidi:

 • Akūts bakteriāls prostatīts
 • Hronisks bakteriāls prostatīts
 • Hronisks nebakteriāls prostatīts
 • Asimptomātisks iekaisuma prostatīts

Kādi ir prostatīta cēloņi un simptomi?

Cēloņi un simptomi atšķiras atkarībā no prostatīta veida.

Akūts bakteriāls prostatīts

Akūts bakteriāls prostatīts ir infekciozs prostatas iekaisums, ko izraisa baktērijas. Visbiežāk sastopamās baktērijas ir E. coli, Klebsiella un Proteus. Mikrobi var tikt pārnesti seksuāli, kā arī ar asinīm, urīnu, limfu vai kā komplikācija pēc prostatas biopsijas. Akūta prostatīta gadījumā tiek novēroti intensīvi infekcijas simptomi - drudzis, trīce, vājums, nogurums, bieža un sāpīga urinēšana vai urīna aizture.

Hronisks prostatīts (bakteriāls un nebakteriāls)

Hronisku bakteriālu prostatītu parasti izraisa tās pašas baktērijas, kas izraisa akūtu bakteriālu prostatītu. Retos gadījumos pie vainas ir arī citi mikroorganismi, piemēram, gonokoki, hlamīdijas, mikoplazmas un sēnītes. Hronisks prostatīts bieži rodas kā hroniskas urīnpūšļa infekcijas komplikācija.

Hroniska nebakteriāla prostatīta cēlonis nav skaidrs. Simptomi ir līdzīgi abos veidos un ietver:

 • Sprieguma vai smaguma sajūta starpenē (zonā starp sēkliniekiem un tūpļa atveri)
 • Bieža urinēšana un vēlme izkārnīties
 • Nepilnīgas urīnpūšļa iztukšošanas sajūta
 • Grūtības urinēt
 • Dedzināšana urinēšanas laikā
 • Sāpes sēklinieku un cirkšņa zonā
 • Erekcijas traucējumi
 • Dispareūnija (sāpīgs dzimumakts)
 • Priekšlaicīga vai pat sāpīga ejakulācija
 • Bieža urinēšana naktī
 • Psiholoģiskā diskomforta sajūta

Asimptomātisks iekaisuma prostatīts

Šo prostatīta veidu sauc par asimptomātisku, jo tam nav klīnisku izpausmju. To parasti diagnosticē nejauši, piemēram, prostatas biopsijas laikā cita iemesla dēļ, kas nav saistīts ar prostatītu. Šī prostatīta cēlonis vēl nav pilnībā izprotams.

Kā tiek diagnosticēts prostatīts?

Diagnoze tiek noteikta, pamatojoties uz pacienta slimības vēsturi un rūpīgu klīnisko izmeklēšanu. Urīna kultūra ir nepieciešama, lai noteiktu cēloni un noteiktu prostatīta veidu. Pieteikšanās reizē ārsts izlemj, vai nepieciešamas specializētākas skrīninga pārbaudes, piemēram, urīnpūšļa, prostatas dziedzera ultraskaņa, cistoskopija, MRI.

Akūts bakteriāls prostatīts

Pamatojoties uz pacienta slimības vēsturi un klīnisko izmeklēšanu, ārsts noteiks, vai slimība ir akūts prostatīts. Vispārēja asins analīze apstiprinās diagnozi, un urīna analīze noteiks infekcijas izraisītāja baktēriju celmu.

Hronisks bakteriāls prostatīts

Diagnoze tiek veikta, pamatojoties uz pacienta slimības vēsturi un klīnisko izmeklēšanu. Urīna tests var nenoteikt baktērijas, kas izraisa šo specifisko prostatīta veidu. Dažkārt ir nepieciešams veikt urīna testu vairākas reizes vai veikt urīna analīzi pēc prostatas masāžas.

Hronisks nebakteriāls prostatīts - hroniskas iegurņa sāpes

Hroniska nebakteriāla prostatīta diagnoze tiek veikta, izslēdzot citus prostatīta veidus un ja simptomi saglabājas ilgāk par 3 mēnešiem. Šī ir hroniska slimība, kas būtiski ietekmē pacienta dzīves kvalitāti. Galvenā grūtība ir tāda, ka šāda veida prostatītu nevar pierādīt ar laboratorijas testiem, jo asinis un ultraskaņa šķiet normāli, un urologam ir nepieciešama liela pieredze, lai noteiktu diagnozi.

Kā tiek ārstēts prostatīts?

Ārsta ieteiktā terapija ir atkarīga no prostatīta veida:

Akūta bakteriāla prostatīta ārstēšanai

Tiek atlasītas antibiotikas, pretdrudža un pretiekaisuma līdzekļi. Ieteicams palielināt šķidruma uzņemšanu, un bieži ir nepieciešama hospitalizācija intravenozu šķidrumu un antibiotiku dēļ.

Hroniska bakteriāla prostatīta ārstēšanai

Antibiotiku terapija ir indicēta arī šāda veida prostatīta gadījumā. Ārstēšana ilgst no 3 līdz 8 nedēļām, lai samazinātu recidīva risku. Vienlaikus tiek noskaidroti hroniskas urīnceļu infekcijas cēloņi. Šādi stāvokļi ir urolitiāze, labdabīga prostatas hiperplāzija ar atlikušo urīnu un dažādas slimības, kas ietekmē urīnpūšļa nervus. Urologs ieteiks, kā šīs slimības izārstēt vai kā novērst urīnceļu infekcijas.

Hroniska nebakteriāla prostatīta ārstēšanai (sinonīms - hroniskas iegurņa sāpes)

Kamēr cēlonis nav zināms, visiem gadījumiem nav vienotas ārstēšanas. Slimība bieži notiek ar saasināšanās un remisijas periodiem, un katram pacientam ir atšķirīgi faktori. Terapija parasti ir ilgstoša un apvienota ar izmaiņām pacienta dzīvesveidā.

Šai sarežģītajai slimībai ir nepieciešama ārsta pieredze, kuram individuāli jāpielāgo ārstēšanas metodes atkarībā no situācijas. Ārstēšana parasti tiek kombinēta, lai atvieglotu simptomus un uzlabotu dzīves kvalitāti. Tāpat kā bakteriāla prostatīta gadījumā, ārstēšana ietver antibiotikas, pretiekaisuma līdzekļus, muskuļu relaksantus, zāles, kas uzlabo urīna plūsmu un regulē urinēšanas biežumu (α-blokatori, antiholīnerģiskie līdzekļi), zāles, kas uzlabo erektilās funkcijas, dabiskos/augu ekstraktus, kā arī antipsihotiskos līdzekļus pacientiem ar hroniskām sāpēm. Dažreiz var būt nepieciešama arī sadarbība ar garīgās veselības psihiatru.

Kāda ir prostatīta prognoze?

Akūts bakteriāls prostatīts ir pilnībā izārstējams ar antibiotikām, kas tiek lietotas īsā laika periodā (parasti 3 nedēļas). Lai gan recidīvi ir bieži, hronisks bakteriāls prostatīts labi reaģē uz antibiotikām, un pēc ārstēšanas ar antibiotikām pacients kļūst bez simptomiem. Hronisks bakteriāls prostatīts ir problēma gan pacientam, gan ārstam. Simptomi parasti neizzūd pilnībā; Ir paasinājumi un remisijas. Ārstēšanas mērķis ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti. Asimptomātisks iekaisuma prostatīts nav klīniski nozīmīgs, un tam nav nepieciešama ārstēšana.