Prostatas iekaisums (prostatīts) vīriešiem

Prostatas iekaisums (prostatīts) ir ļoti sāpīgs stāvoklis. Bet parasti prostatīts neaprobežojas tikai ar sāpēm un izraisa vēl nopietnākus simptomus. Kuru? Cik ilgi parasti ilgst prostatas iekaisums? Un kas no tā palīdz?

Kas ir prostatīts?

Prostatīts ir prostatas (prostatas dziedzera) iekaisums. Prostata var kļūt iekaisusi, piemēram, baktēriju dēļ, kas var iekļūt prostatas audos no urīnceļiem. Atkarībā no tā, vai prostatas iekaisuma cēlonis ir baktērijas vai nē, izšķir šādus prostatīta veidus:

 • baktēriju;
 • abakteriāls prostatīts.

Prostata ir četrus centimetrus garš dziedzeris, kas vīriešiem atrodas zem urīnpūšļa. Tas ir viens no iekšējiem reproduktīvajiem orgāniem, kas ražo sekrēciju, kas ejakulācijas laikā sajaucas ar spermu. Šis noslēpums nodrošina spermas kustīgumu un nodrošina atbalstu ceļā uz sievietes olšūnu.

Prostatas dziedzeris vīriešiem var iekaist urīnpūšļa vai urīnizvadkanāla (urethra) iekaisuma rezultātā, un iekaisuma izraisītāji var būt baktērijas, kas migrē no urīnpūšļa vai urīnizvadkanāla uz prostatu. Šajā gadījumā mēs runājam par akūtu prostatītu. Vairumā gadījumu infekciju var kontrolēt ar antibiotikām.

Apmēram 5 no 100 pacientiem, neskatoties uz ārstēšanu, baktērijas paliek prostatā, atstājot iekaisumu nemainīgu. Hroniska prostatīta diagnostika.

Baktērijas ne vienmēr ir prostatas iekaisuma cēlonis

Bez baktērijām ir arī citi faktori, kas var izraisīt prostatas iekaisumu, piemēram, centrālās nervu sistēmas (CNS) traucējumi, garīgās problēmas, stress un hronisks urīnpūšļa sienas iekaisums. Tā kā šajā gadījumā rodas prostatītsnevis baktēriju dēļ, viņu saucabakteriāls prostatīts.

Dažreiz abakteriālo prostatītu sauc par vienu no hroniska iegurņa sāpju sindroma (saīsināti CPPS) formām. Tomēr šis sāpju sindroms var attīstīties arī bez prostatas iekaisuma. Papildus iekaisumam ir arī neiekaisīgas hroniskas iegurņa sāpju sindroma formas.

Piezīme:Neiekaisuma hronisku iegurņa sāpju sindroma gadījumā simptomi ir līdzīgi prostatīta simptomiem, taču netiek konstatētas ne baktērijas, ne iekaisuma pazīmes.

Tomēr oficiālajā klasifikācijāprostatītsASV Nacionālie veselības institūti uzskaita gan iekaisuma, gan neiekaisīgas sindroma formashroniskaiegurņa sāpes.

Pēc daudzu domām, tas ieviešārstiemmaldinoša un sliktākajā gadījumā var izraisīt neatbilstošu ārstēšanu. Atšķirībā no prostatas dziedzera iekaisuma, hronisku iegurņa sāpju sindroms nereaģē uz antibiotiku terapiju.

iekaisusi prostata

Prostatīta cēloņi

Ir vairāki faktori, kas veicina prostatas dziedzera iekaisumu. Vissvarīgākie ir:

 • atkārtotas urīnceļu infekcijas;
 • urīnpūšļa kateterizācija;
 • operācijas uroģenitālajā rajonā;
 • neaizsargāts anālais sekss.

Šajos un citos apstākļos baktērijas var viegli iekļūt urīnceļos un izraisīt prostatas dziedzera iekaisumu. Ja baktērijas nokļūst prostatā, tas var izraisīt bakteriālu prostatītu.

Abakteriālajam prostatītam var būt dažādi cēloņi. Sīkāk aplūkosim abu veidu prostatīta cēloņus.

Baktēriju prostatīts

bakteriāls prostatīts

Lielāko daļu bakteriālo prostatītu izraisa zarnu baktērijas, piemēram, Escherichia coli vai enterokoki. Ja tie nokļūst urīnceļos caur dzimumlocekļa atveri, tie vispirms izraisa urīnizvadkanāla vai urīnpūšļa infekciju, pēc tam patogēni iekļūst prostatas dziedzerī, izraisot prostatas iekaisumu.

Vīriešiem, kuri slimo ar prostatītu slimnīcā, bieži ir Pseudomonas aeruginosa. Tie nonāk urīnceļos pēc urīnpūšļa kateterizācijas.

Retos gadījumos prostatas iekaisums rodas seksuāli transmisīvo slimību rezultātā. Šajā gadījumā izraisītāji galvenokārt ir hlamīdijas.

Abakteriāls prostatīts

Abakteriāla prostatīta (hroniska iegurņa sāpju sindroma forma) vaininieks var būt jebkuras baktērijas. Tomēr pēc pārbaudēm leikocīti (baltās asins šūnas, kas aizsargā organismu) tiek konstatēti prostatā un spermā. Tas norāda, ka organisms cīnās ar iekaisumu.

Kas izraisa šo iekaisumu, speciālisti nav pilnībā izpratuši un pētījuši. Tas, visticamāk, ir dažādu faktoru kopīgās ietekmes rezultāts. Var būt nozīme šādiem faktoriem:

 • traucēta imūnās atbildes reakcija;
 • centrālās nervu sistēmas traucējumi, kas ietekmē uroģenitālās sistēmas nervus un muskuļus un neļauj cilvēkam kā parasti iztukšot urīnpūsli;
 • garīgi traucējumi, piemēram, stress, trauksme vai depresija.

Daži eksperti norāda, ka hroniskas iegurņa sāpju sindroma cēlonis var būt slēptas infekcijas. Tomēr šis pieņēmums ir pretrunīgs.

Tipiski prostatīta simptomi

Tipiski akūta bakteriāla prostatīta simptomi ir:

 • bieža urinēšana;
 • dedzināšana urinēšanas laikā (parasti ar nelielu urīna daudzumu);
 • sāpes urīnpūslī un starpenē;
 • sāpes zarnu kustības laikā;
 • slikta dūša, vemšana;
 • drudzis un drebuļi.

Hronisks bakteriāls prostatīts izraisa arī sāpes un urinēšanas problēmas. Tomēr šie simptomi izzūd nekavējoties un pēc kāda laika parādās. Hronisku prostatītu raksturo atkārtota gaita ar izbalēšanu un atkārtotu iekaisumu. Tas var ilgt daudzus mēnešus.

Vēl viena raksturīga hroniska prostatas dziedzera iekaisuma pazīme ir erektilā disfunkcija.

prostatīta simptomi

Abakteriāls prostatas iekaisums, ko neizraisa baktērijas, būtībā izraisa simptomus, kas līdzīgi hroniska bakteriāla prostatīta simptomiem. Turklāt upuri dažreiz sūdzas par sāpēm ejakulācijas laikā.

Īpašs gadījums: asimptomātisks prostatas iekaisums

Retos gadījumos ārsts var konstatēt palielinātu balto asins šūnu skaitu ejakulātā vai prostatas sekrēcijā, bet slimā persona var nejust sāpes vai citus prostatas iekaisuma simptomus.

Šādi gadījumi tiek klasificēti kā asimptomātisks prostatas iekaisums un parasti tiek atklāti nejauši kā daļa no vēža vai neauglības skrīninga.

Diagnostika

Ārsts var diagnosticēt akūtu bakteriālu prostatītu, jautājot pacientam par viņa simptomiem un pārbaudot prostatu. Pirmkārt, ārsts ar pirkstu aptausta prostatu. Ja pēc palpācijas ir jūtams siltums un pietūkums priekšdziedzera rajonā un pacientam rodas sāpes, tas liecina par akūtu bakteriālu iekaisumu.

Lai apstiprinātu diagnozi, ārsts var arī veikt urīna analīzi un paņemt asinis no pacienta, lai pārbaudītu iekaisuma šūnu līmeni.

Hronisku bakteriālu prostatas iekaisumu nevar diagnosticēt tikai ar palpāciju. Piemēram, ja pacients atrodas starp diviem iekaisuma uzbrukumiem, ārsts palpācijas laikā nevarēs noteikt smagu pietūkumu. Tāpēc, lai diagnosticētu hronisku bakteriālu prostatītu, ir nepieciešamas asins un urīna analīzes.

Lai noteiktu hronisku prostatītu, nepietiek ar vienu urīna paraugu. Jo, ja urīnā ir baltās asins šūnas un baktērijas, tas var arī norādīt uz urīnceļu infekciju. Lai noskaidrotu, vai iekaisums ietekmē prostatu, ārstam būs jāpārbauda vairāki urīna paraugi

Prostatīta ārstēšana

Kāda ārstēšana palīdzēs ar prostatas iekaisumu, ir atkarīgs no cēloņa: ja iekaisumu izraisījušas baktērijas, terapija atšķirsies no abakteriāla prostatīta ārstēšanas. Tomēr abos gadījumos ārsts var izrakstīt pretiekaisuma līdzekļus (tā sauktos pretsāpju līdzekļus).

Bakteriāla prostatīta ārstēšana

Baktēriju prostatas iekaisuma gadījumā antibiotikas palīdzēs novērst simptomus.

 • Viegla akūta prostatīta gadījumā ārstam jāizraksta antibiotikas no Fluorhinolonu grupas, pacientam tās jālieto 10 dienas.
 • Ja iekaisums ir smags, ārsts pacientam var ievadīt plaša spektra antibiotikas.
 • Ja tas ir hronisks iekaisums, pacients parasti lieto fluorhinolonu 4-6 nedēļas.

Abakteriāla prostatīta ārstēšana

Ārsti parasti cenšas kontrolēt nebakteriālu prostatas dziedzera iekaisumu, izmantojot dažādu medikamentu kombināciju. Piemēram, papildus pretiekaisuma zālēm viņi var izrakstīt arī t. salfa-1 receptoru blokatori. Tie atslābina prostatas un urīnpūšļa muskuļus un tādējādi veicina urīnpūšļa iztukšošanos.

Atkarībā no ārsta aizdomām par iekaisuma cēloni, var būt nepieciešami turpmāki pasākumi. Piemēram, ir ierosināts, ka psiholoģiskām problēmām var būt arī nozīme nebakteriāla prostatīta attīstībā. Šajā gadījumā ārsts var ieteikt psihoterapiju.

Turklāt simptomu mazināšanai bieži var izmantot termiskās procedūras, piemēram, vannas.

Prostatīta ārstēšana ar tautas līdzekļiem

Tautas līdzekļi prostatīta ārstēšanai kalpo kā alternatīva zāļu terapijai. Lieto bakteriāla prostatīta ārstēšanai. Pirms lietojat tautas līdzekļus, konsultējieties ar savu ārstu.

Fireweed

Fireweed ir sevi pierādījis kā lielisku līdzekli pret prostatas slimībām.

ugunszāle prostatīta ārstēšanai

Fireweed ir daudzgadīgs lakstaugs. Tam ir mazi, parasti balti ziedi, bet tie ir arī dažādos sarkanos toņos.

Ugunszāles sēklas ir mazas, uz to virsmas ir pūka, ar kuras palīdzību tās izplatās.

Ir aptuveni 200 ugunszāles sugas, augs bieži tiek uzskatīts par nezāli un var būt ļoti toksisks, bet labvēlīga ietekme ir pierādīta tikai ugunszālē. Tiek izmantoti ziedi un saknes. Bioloģiski aktīvo vielu saturs (miricetīns, kempferols, kvercetīns, lektīns un sitosterīns) pozitīvi ietekmē prostatas darbību.

Ugunszāles izmantošana:

1 tējkaroti garšaugu ielej 1/4 litrā ūdens, uzvāra un atstāj uz īsu laiku (15 minūtes) ievilkties. To vajadzētu dzert malciņiem visas dienas garumā (līdz 2 tasītēm) atdzesētu.

Šo ārstniecības augu izmanto dažādām uroloģiskām slimībām, jo īpaši:

 • pret visām prostatas slimībām, ieskaitot prostatas vēzi;
 • nieru slimībām;
 • urīnpūšļa slimībām;
 • urīnpūšļa vēža ārstēšanai;
 • brūču dzīšanai.

Ugunszāle ir efektīva pret uroloģiskā trakta iekaisumiem, kā likums, to kombinē ar citiem augiem, atkarībā no problēmu rakstura, visbiežāk ar dzērvenēm, zeltvaigznēm, kosu vai bērzu.

Zaļā tēja

Zāles zaļās tējas veidā, iespējams, ir vispatīkamākais prostatīta ārstēšanas veids.

Dienā vēlams izdzert 3 tases zaļās tējas.

Šis dzēriens veicina biežu urinēšanu, kas palīdz attīrīt visu ķermeni. Turklāt zaļā tēja ir tieši iesaistīta ķermeņa detoksikācijā.

Padoms!Vīriešiem ieteicams urinēt sēžot. Tādā veidā tiek panākta pilnīga urīnpūšļa iztukšošana. Sēdes pozīcija pamatīgi atbrīvo visus iegurņa muskuļus, kā rezultātā urīnpūslī nepaliek urīna atlikums, kurā citādi ātri savairoties dažas patogēnās baktērijas.

Nātre

2 saujas tikko noplūktu nātru lapu - apmēram 15 cm no auga galotnes - jāaplej ar 300 ml dzeramā ūdens un jāatstāj ievilkties uz nakti (apmēram 12 stundas). No rīta infūziju vajadzētu nedaudz uzsildīt un izdzert.

Dzērvene

Dzērvenes ir viens no slavenākajiem cīnītājiem pret prostatītu. Mājas apstrāde ar dzērvenēm ietver to patēriņu žāvētā, svaigā vai konservētā veidā. Tomēr pēdējā gadījumā jums jāuzmanās no pievienotā cukura.

dzērvenes prostatīta ārstēšanai

Veikalos nopērkamas arī dzērveņu sulas. Šeit arī jābūt uzmanīgiem un rūpīgi jāizlasa etiķete, lai pārliecinātos, ka sula nesatur papildu sulas no citiem augļiem vai mākslīgos saldinātājus.

Tikai 100% dzērveņu sulai ir ārstnieciska iedarbība.

Putrai vai auzu pārslām pievieno kaltētas dzērvenes.

Kam dzērvenes nav piemērotas:

Dzērvenes ir kontrindicētas cilvēkiem, kuri lieto asins retināšanas zāles. Dzērvenes var samazināt zāļu prettrombocītu iedarbību, kas izraisīs asiņošanu.

Ingvers

Ārstējot prostatītu, varat pievērst uzmanību citam noderīgam produktam - ingvera saknei. Ingvers ir daudzsološs produkts šīs slimības ārstēšanai. Tam ir spēcīga pretiekaisuma iedarbība un antioksidanta īpašības, tas pārtrauc vēža šūnu reproduktīvo ciklu (kas ir īpaši svarīgi prostatas vēža ārstēšanā) un veicina apoptozi. Turklāt ingvers nav toksisks citām strauji augošām šūnām.

Tas jālieto pēc ēšanas, sakni pievienojot tējai (vēlams zaļai).

Ķirbju sēklas

Kā liecina prakse, visefektīvākā prostatīta ārstēšanas metode ir svaigu, nevis žāvētu ķirbju sēklu izmantošana.

ķirbju sēklas prostatīta ārstēšanai

Sagatavošana:Ķirbju sēklas jāsadrupina. Iegūto masu sajauc ar medu vienādās proporcijās un nedaudz uzsilda. Pēc tam vairākas stundas jāatstāj ledusskapī, pēc tam jāveido valrieksta izmēra bumbiņas.

Bumbiņas lieto pirms ēšanas, 1-2 reizes dienā, katru dienu.

Profilakses nolūkos katru dienu var apēst 4-5 ķirbju sēklas. Tie satur cinku, selēnu un citas bioķīmiskas vielas, kas samazina iekaisumu organismā, tai skaitā prostatas dziedzerī, un pozitīvi ietekmē vīrišķā hormona testosterona veidošanos.

Kastaņi

Kastaņi ir arī efektīvi un tiem nav blakusparādību, kas ir ļoti svarīgi gados vecākiem cilvēkiem.

Kastaņus nomizo, sasmalcina kodolu mazos gabaliņos, aplej ar verdošu ūdeni un ļauj stundu brūvēt.

Novārījums jālieto 3 reizes dienā pirms ēšanas, pa 30 pilieniem.

Regulārs sekss

Regulārs sekss, tāpat kā masturbācija, attīra prostatu, veicina asinsriti un novērš lokālu iekaisumu.

Prognoze: prostatīta ilgums un gaita

Akūts prostatīts parasti labi reaģē uz ārstēšanu. Ja pacients lieto ārsta izrakstītās antibiotikas, sāpes un drudzis parasti izzūd 36 stundu laikā. Pēc dažām dienām simptomiem vajadzētu ievērojami samazināties.

Hronisks prostatīts ilgst vairākus mēnešus un parasti notiek recidīvi, starp kuriem pacients izjūt nelielu diskomfortu vai to nemaz nav. Hronisks prostatīts parasti ir noturīgāks nekā akūts: antibiotiku terapija bieži ilgst vairākas nedēļas.

Vai ir iespējams novērst prostatītu?

Agrīna urīnceļu infekciju ārstēšana var novērst baktēriju izplatīšanos prostatā un tādējādi arī prostatas iekaisumu. Prezervatīvu lietošana var arī palīdzēt novērst prostatas iekaisumu, ko izraisa noteiktas seksuāli transmisīvās slimības.