Prostatīts

Prostatīts (prostatīts) ir prostatas dziedzera iekaisums (vīriešu reproduktīvās un reproduktīvās sistēmas orgāns) un tā fizioloģisko funkciju izmaiņas šī procesa rezultātā.

vīriešu prostatīta simptomi

Izplatība

Saskaņā ar dažādiem avotiem, prostatīts rodas 35-40%, un pēc dažu autoru domām, 70% vīriešu vecumā no 18 līdz 50 gadiem. Prostatas dziedzeris slimības izplatības un no tā izrietošo problēmu kompleksa ziņā ieņem vadošo vietu starp uroloģisko patoloģiju.

Klasifikācija

Ir daudz prostatīta klasifikāciju, tāpēc ir ļoti savdabīga terminoloģija. Visizplatītākā ir prostatīta klasifikācija, ko 1995. gadā ierosināja ASV Nacionālie veselības institūti (NIH):

Kategorija Apraksts
I kategorija Akūts bakteriāls prostatīts
II kategorija Hronisks bakteriāls prostatīts
III kategorija Hronisks abakteriāls prostatīts
IIIA kategorija Iekaisuma hroniska iegurņa sāpju sindroms
IIIB kategorija Nav iekaisuma hronisks iegurņa sāpju sindroms (prostatodinija)
IV kategorija Asimptomātisks iekaisuma prostatīts

Šīs prostatīta klasifikācijas pamatā ir klīniskās pazīmes, leikocītu un mikroorganismu klātbūtne vai trūkums prostatas, ejakulāta un urīna sekrēcijā.

I kategorija

Akūts bakteriāls prostatītsTo izsaka akūts infekcijas iekaisums prostatas dziedzerī ar visiem pavadošajiem simptomiem:

 • palielināts leikocītu skaits urīnā;
 • baktēriju klātbūtne urīnā;
 • vispārējas infekcijas pazīmes (drudzis, intoksikācijas simptomi).

II kategorija

Hronisks bakteriāls prostatīts- kopā ar atbilstošiem simptomiem un leikocītu un baktēriju skaita palielināšanos prostatas, ejakulāta un urīna sekrēcijās, kas iegūtas pēc prostatas masāžas.

III kategorija

Hroniskas iegurņa sāpju sindroms (CPPS)- vadošais klīniskais simptoms ir sāpju sindroms ilgāk par 3 mēnešiem, ja prostatas, ejakulāta un urīna sekrēcijā nav patogēnu mikroorganismu, kas iegūti pēc prostatas masāžas. Atdalīšanas III A un III B kritērijs ir paaugstinātas klātbūtnes klātbūtne. leikocītu skaits.

III A kategorija

Hroniskas iegurņa sāpju iekaisuma sindroms- ko raksturo sāpju sindroma un prostatīta simptomu klātbūtne, kamēr prostatas dziedzera, ejakulāta un urīna sekrēcijā ir palielināts leikocītu skaits, pēc prostatas masāžas šajos paraugos pēc standarta metodēm patogēni mikroorganismi netiek atklāti.

III B kategorija

Nav iekaisuma hronisks iegurņa sāpju sindroms- ko raksturo sāpju sindroma klātbūtne un prostatīta simptomi, kamēr leikocītu un patogēno mikroorganismu skaits prostatas sekrēcijā nepalielinās, ejakulāts un urīns, kas iegūti pēc prostatas masāžas, ar standarta metodēm netiek atklāti.

IV kategorija

Asimptomātisks iekaisuma prostatīts- prostatitam raksturīgu simptomu neesamība, slimība tiek nejauši atklāta, veicot prostatas audu paraugu histoloģisko izmeklēšanu, kas iegūta saistībā ar diagnozi citu iemeslu dēļ (piemēram, prostatas biopsija prostatas specifiskā līmeņa paaugstināšanās dēļ). antigēns - PSA).

Prostatīta diagnostika

Prostatīta simptomi ir ārkārtīgi dažādi, taču tos var sagrupēt vairākās grupās.

Sāpju sindroms

Nepietiekamas asinsapgādes rezultātā, ko izraisa prostatu barojošo trauku iekaisums vai spazmas, tiek konstatēts dziedzera audu skābekļa badošanās, kā rezultātā veidojas patoloģiskas oksidēšanās blakusprodukti, kas ietekmē nervu nervu galus. prostatas. Tā kā prostatas inervācija ir saistīta ar iegurņa dibena, dzimumlocekļa, sēklinieku maisiņa, sēklinieku, taisnās zarnas inervāciju, sāpju lokalizācija ir mainīga. Visbiežāk sastopami šādi sāpju simptomi:

 • Diskomforts vai sāpes starpenē - galvenokārt parādās pēc fiziskas slodzes, dzimumakta, alkohola uzņemšanas krampju formā;
 • Karsto kartupeļu sajūta taisnās zarnās;
 • Sāpes (diskomforts) sēkliniekos - pacienti raksturo kā "sāpes", "vērpjot", ir saistīti arī ar dažādiem provocējošiem faktoriem;
 • Diskomforts, krampji un sāpes urīnizvadkanālā galvenokārt ir saistīti ar prostatas sekrēcijas pH maiņu skābā pusē. Skābā prostatas sekrēcija kairina gļotādu urīnizvadkanālu, tāpēc sāpīgas sajūtas, biežāk "dedzināšanas" veidā, rodas pēc urinēšanas vai dzimumakta, kad daļa sekrēcijas tiek saspiesta urīnizvadkanāla lūmenā. dziedzera un iegurņa muskuļi.

Urīnceļu traucējumu sindroms

Saistīts ar tuvu priekšdziedzera un urīnpūšļa inervāciju, kā arī prostatas muskuļu iesaistīšanos urinēšanas darbībā. Dizūriju var pavadīt šādas izpausmes:

 • Bieža urinēšana - bieža urinēšana (līdz 3 reizēm stundā) ar asu un pēkšņu vēlmi (nav iespējams panest) un diezgan mazas porcijas;
 • Nepilnīgas urīnpūšļa iztukšošanās sajūta - pēc urinēšanas ir sajūta, ka urīnpūslī paliek urīns;
 • Vāja vai periodiska urīna plūsma - tas var ietvert arī "pēdējās piles" simptomu - neskatoties uz visiem pacienta centieniem, pēc urinēšanas akta no kanāla joprojām tiek izlaists urīna piliens.

Ejakulācija un orgasma traucējumi

Tas ir saistīts ar sēklu tuberkulozes (kolikulīta) bojājumiem prostatīta laikā, uz kura virsmas atrodas nervu receptori, kas sūta signālu smadzeņu struktūrām, kur veidojas orgasma sajūta. Prostatīts tieši neizraisa erektilās disfunkcijas (dzimumlocekļa asins piepildīšana ar dzimumtieksmi).

Būtiskākie pārkāpumi:

 • Priekšlaicīga ejakulācija vai otrādi, pārmērīgi ilgstošs dzimumakts - ko izraisa sēklas bumbuļa iekaisums vai tā rētas iekaisuma procesa dēļ;
 • Dzēsts orgasms - saistīts arī ar sēklas tuberkulozes iekaisumu;
 • Sāpes ejakulācijas laikā - saistītas ar iekaisuma procesu prostatas izvadkanālos, caur kuriem izdalās sperma.

Auglības pasliktināšanās

Kad iekaisuma dēļ mainās prostatas sekrēcijas īpašības, tiek novērotas šādas spermas izmaiņas, kas samazina vīrieša apaugļošanās spēju (auglību):

 • Spermas pH samazināšanās skābās puses virzienā - tā kā ar prostatas iekaisumu noslēpumā sāk uzkrāties skābie patoloģiskās oksidēšanās produkti. Skāba vide ir ārkārtīgi postoša spermatozoīdiem, izraisot to imobilizāciju un pat nāvi;
 • Spermas aglutinācija - spermatozoīdu līmēšana galvenokārt ar galvām - ir saistīta ar noslēpuma fizikāli ķīmisko īpašību izmaiņām;
 • Astenospermija - spermatozoīdu kustīguma samazināšanās - ir cieši saistīta ar pH maiņu skābā pusē un ar prostatas lecitīna šūnu ražošanas pārkāpumu, kas nodrošina spermas vitālo aktivitāti.

Uretroprostatīts

Dažos gadījumos prostatīts tiek kombinēts ar hronisku uretrītu, kas izpaužas kā trūcīga mukopurulenta izdalīšanās no urīnizvadkanāla (galvenokārt pēc ilgstošas urīna aiztures).

Prostatīts un seksuālie traucējumi

Jautājums "Vai prostatīts izraisa impotenci? "gadu desmitiem ir bijis profesionālu strīdu cēlonis.

Seksuālo stimulu ietekmē ar pilnu ķermeņa piesātinājumu ar androgēniem smadzeņu garozas-subkortikālā reģiona veidojumos rodas nervu signāls, kas tiek pārnests uz muguras smadzenēs esošo erekcijas centru, no kurienes tas iet uz dzimumlocekļa kavernozo ķermeņu sinusoīdu gludajiem muskuļiem, kas vai nu atslābina (artērijas un sinusoīdi), vai arī sašaurina (vēnas). Šajā procesā prostatai nav nozīmes.

Ejakulācija un orgasms rodas ar pietiekamu kairinājumu īpašām receptoru šūnām, kas atrodas sēklas tuberkulozes reģionā, kurā iekrīt prostatas dziedzera izvadkanāli, šie paši receptori ir atbildīgi par nervu impulsa nosūtīšanu uz smadzeņu garozu, kur sajūta veidojas orgasms.

Iekaisuma process prostatas dziedzeros (prostatīts) var izraisīt sēklu tuberkulozes bojājumus un rezultātā gan vīrieša potenci pārkāpumus, gan priekšlaicīgu ejakulāciju un orgasma dzēšanu. Impotence hroniskā prostatīta gadījumā patoģenētiski ir saistīta ar prostatas dziedzera nervu aparāta bojājuma pakāpi. Šī impotences forma (neiroreceptoru impotence) ir tipisks reakcijas parādības piemērs, kad patoloģisko impulsu klātbūtne no iekaisuma procesa skartajiem orgāniem noved pie ierosmes procesa apstarošanas uz centriem, kas kontrolē dzimumfunkciju, un uz traucējumiem. no pēdējiem. Zināmu, lai arī neuzņemamu lomu neiroreceptoru impotences patoģenēzē spēlē arī sēklinieku androgēnas aktivitātes nomākšana un jutība pret androgēniem hipotalāma un hipofīzes dziedzeros.

Tajā pašā laikā pastāv viedoklis, ka Krievijas Federācijā pastāv gan pārmērīga prostatīta diagnoze, gan tās lomas pārvērtēšana erektilās disfunkcijas attīstībā.

Diagnostika

Ārsta uzdevums ir atklāt iekaisuma procesu prostatā, identificēt iespējamo slimības izraisītāju un novērtēt prostatas dziedzera disfunkciju. 1990. gadā Stamejs rakstīja, ka prostatīts ir "klīniskās nezināšanas atkritumu tvertne", jo tiek lietoti dažādi termini, diagnostikas metodes un ārstēšanas veidi. Tajā pašā laikā vairāki vienkārši un klīniski un laboratoriski testi ļauj pareizi diagnosticēt, kas ļauj sākt atbilstošu terapiju.

Digitālā taisnās zarnas prostatas izmeklēšana

Ļoti informatīvs veids. Par iekaisuma procesu var spriest, novērtējot dziedzera formu, kontūras, izmēru, blīvēšanas un (vai) mīkstināšanas perēkļu klātbūtni, sāpes. Galvenās prostatīta pazīmes: lieluma palielināšanās vai samazināšanās, konsistences neviendabīgums, blīvēšanas un mīkstināšanas perēkļu klātbūtne, pastainība, sāpīgums. Fakts, ka 80% aizkuņģa dziedzera vēža atklāj taisnās zarnas izmeklēšana, runā pats par sevi. Mēs varam droši teikt, ka šī pētījuma metode vienmēr tiks izmantota.

Aizkuņģa dziedzera sekrēcijas mikroskopiskā izmeklēšana

Jāatceras, ka leikocītu skaita palielināšanās noslēpumā ne vienmēr norāda uz prostatītu, jometodes, kā iegūt noslēpumu masāžas laikā, negarantē, ka urīnizvadkanāla un sēklas pūslīšu saturs tajā neiekļūs. Tajā pašā laikā ar acīmredzamām prostatīta pazīmēm prostatas noslēpums var būt normāls. Tas ir saistīts ar fokālo iekaisumu, iznīcināto vai slēgto izvadkanālu daļas klātbūtni.

Pētījums par prostatas dziedzera sekrēciju

Pētījums par prostatas dziedzera sekrēciju (Expressed prostatas sekrēcijas-EPS) ļauj noteikt iekaisuma procesa klātbūtni prostatas dziedzerī un daļēji tā funkcionālo spēju. Tā ir galvenā hroniskā prostatīta ārstēšanas diagnosticēšanas un uzraudzības metode. Prostatas noslēpumu var pārbaudīt, izmantojot gaismas mikroskopiju bez krāsošanas vai izmantojot īpašas krāsošanas metodes. Arī prostatas dziedzera noslēpumu var pakļaut bakterioloģiskai pārbaudei vai izpētei ar polimerāzes ķēdes reakcijas metodi infekcijas izraisītāju noteikšanai tajā. Iegūstiet noslēpumu, izmantojot prostatas masāžu. No urīnizvadkanāla izdalītā sekrēcija tiek savākta sterilā mēģenē vai uz tīra stikla priekšmetstikliņa izmeklēšanai. Dažreiz prostatas dziedzera sekrēcija neizplūst no urīnizvadkanāla. Šādos gadījumos pacientam ieteicams nekavējoties piecelties kājās. Ja tomēr noslēpumu nevarēja iegūt, biežāk tas nozīmē, ka tas nenonāca urīnizvadkanālā, bet gan urīnpūslī. Šajā gadījumā tiek pārbaudīts mazgāšanas šķidruma centrifugāts, kas izdalās no urīnpūšļa pēc prostatas dziedzera masāžas.

 • Lipoīdu graudi (lecitīna ķermeņi) ir specifisks prostatas dziedzera dziedzera epitēlija normālas fizioloģiskās sekrēcijas produkts. Piešķir noslēpumam pienainu izskatu. Parasti noslēpums ir bagāts ar lecitīna graudiem. To skaita samazināšanās kopā ar leikocītu skaita palielināšanos norāda uz iekaisuma procesu, audzēju;
 • Amiloidā ķermeņi ir slāņaini (cieti saturoši) ķermeņi, kas ar Lugola šķīdumu kļūst violeti vai zili, piemēram, ciete;
 • Amiloidais ķermenis ir sabiezējis dziedzera izdalījums, tam ir ovāla forma un slāņveida struktūra, kas atgādina koka stumbru. Parasti tie nenotiek, to noteikšana norāda uz sekrēciju stagnāciju dziedzerī, kas var būt ar adenomām, hroniskiem iekaisuma procesiem;
 • Eritrocīti var būt atsevišķi. Viņi nonāk noslēpumā enerģiskas prostatas masāžas rezultātā. Palielināts to skaits tiek novērots iekaisuma procesos, jaunveidojumos.
 • Epitēlija atkaulošana lielos daudzumos tiek novērota iekaisuma procesu sākumā un audzējos, tajā pašā laikā bieži notiek atdalīšana ar olbaltumvielu un tauku epitēlija šūnu deģenerāciju. Makrofāgus var redzēt ar sekrēciju stagnāciju, ilgstošu pašreizējo iekaisuma procesu;
 • Bethera kristāli ir gari kristāli, kas atdzesē un žāvē vīriešu dzimumdziedzeru (prostatas sulas, kas sajaukta ar spermu) jaukto sekrēciju no spermīna un fosfāta sāls. Ar azoospermiju un smagu oligozoospermiju Bettcher kristāli veidojas ātri un lielos daudzumos;
 • Retencijas sindroms - stagnācijas sindroms tiek novērots ar dziedzera adenomu. Ir daudz makrofāgu, ir daudzkodolu šūnas, piemēram, svešķermeņi un amiloido ķermeņi;
 • Papardes simptoms - sekrēcijas kristalizācijas simptoms - nātrija hlorīda izgulsnējošu kristālu forma ir atkarīga no prostatas dziedzera sekrēcijas fizikāli ķīmiskajām īpašībām. Simptoma izpēte tiek veikta, iegūtajai prostatas sekrēcijai pievienojot 0, 9% nātrija hlorīda šķīduma pilienu, pēc tam to vēl nosakot pēc žāvēšanas gaismas mikroskopā. Veseliem vīriešiem reproduktīvā vecumā prostatas sekrēcijas kristalizāciju raksturo tipiska papardes lapu parādība (3+). Androgēna nepietiekamība vai prostatīta klātbūtne dod dažādas pakāpes kristālu struktūras pārkāpumus līdz to trūkumam.

Urīna daļu un aizkuņģa dziedzera sekrēcijas bakterioloģiskie pētījumi

Urīnizvadkanāla uztriepe, ieskaitot PCR diagnostiku

Urīnceļu infekcijas izraisošo līdzekļu (ELISA) seroloģiskā diagnostika

Imūnfluorescences reakcija (RIF) tieša un netieša

Antivielu noteikšana pret zināmiem antigēniem.

Asins seruma PSA (prostatas specifiskā antigēna) noteikšana

Amerikas Uroloģisko slimību fonds iesaka ik gadu veikt prostatas dziedzera taisnās zarnas pārbaudi, pievienojot PSA, visiem vīriešiem, kas vecāki par 50 gadiem, un prostatas vēža klātbūtnē asins radiniekos vīriešu līnijā. Joprojām notiek diskusija par PSA iegūšanu tūlīt pēc prostatas dziedzera taisnās zarnas digitālās pārbaudes. Jaunākie pētījumi nav spējuši apstiprināt PSA satura ievērojama pieauguma klātbūtni tūlīt pēc digitālās pārbaudes. Tādējādi PSA līmeni var noteikt, iegūstot ticamus rezultātus un pēc aizkuņģa dziedzera pārbaudes.

Četru stiklu paraugs

Lai diagnosticētu hronisku prostatītu, tika ierosināts veikt 4 stikla testu, pamatojoties uz salīdzinošu bakterioloģisko novērtējumu aptuveni vienādām urīna daļām, kas saņemtas pirms un pēc prostatas dziedzera masāžas, kā arī tās sekrēcijas.

Prostatīta diagnoze tiek noteikta ar desmitkārtīgu mikroorganismu koncentrācijas palielināšanos prostatas sekrēcijā salīdzinājumā ar to saturu urīnā (1, 2 un 3 porcijas) un polimorfonukleāro leikocītu skaita palielināšanos >10-16 gaismas mikroskopa redzes laukā (palielinājums 200 reizes). Vai arī leikocītu skaita palielināšanās par vairāk nekā 300x106 / l, skaitot tos skaitīšanas kamerā. Lecitīna ķermeņiem, kas ir prostatas dziedzera dziedzeru epitēlija normālas sekrēcijas produkts, blīvi jāaptver mikroskopa redzes lauks (5-10 miljoni 1 ml). Amiloidā ķermeņi prostatas sekrēcijā ir ievērojami mazākos daudzumos. Vīriešiem nobriedušā vecumā redzes laukā tos var atrast 1-2.

Bioķīmiskais asins tests

Imunoloģiskais un hormonālais profils (pēc indikācijām).

Ultraskaņa, TRUS

Prostatīta ultraskaņas diagnostika ar vēdera un transrektālo devēju (TRUS).

Uroflometrija

Prostatīta ārstēšana

Kompleksi pacientiem ar hronisku prostatītu jāietver:

 • vispārējā režīma, diētas, seksuālās higiēnas ievērošana, kā arī seksuālo partneru iesaistīšana ārstēšanā infekcijas izraisītāja klātbūtnē;
 • efektīvu zāļu izvēle infekcijas nomākšanai;
 • palielinot pacienta ķermeņa vispārējo reaktivitāti un mikroorganismu imunobioloģisko toleranci pret zālēm;
 • palielināta sekrēcijas aizplūšana un vietējo reparatīvo procesu aktivizēšana iekaisuma fokusā;
 • infekcijas perēkļu sanitārija prezentējošos un attālos orgānos;
 • mikrocirkulācijas uzlabošana prostatas dziedzeros un iegurņa orgānos;
 • stiprinātāju, enzīmu un vitamīnu iecelšana;
 • hormonālo traucējumu korekcija;
 • spazmolītisko līdzekļu iecelšana;
 • pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu iecelšana;
 • sedatīvu un trankvilizatoru lietošana;
 • neirotrofisko traucējumu regulēšana ar vietējiem pretsāpju līdzekļiem;

Prostatas masāža

Prostatas masāžair medicīniska procedūra, ko izmanto hroniska prostatīta diagnosticēšanai un dažreiz ārstēšanai. Pirmo prostatas masāžu Posners aprakstīja 1893. gadā, un kopš 1936. gada tā ir plaši ieviesta O'Conory uroloģiskajā praksē. Tomēr 1968. gadā, pēc tam, kad Meares un Stamey aprakstīja atskaites punktu prostatīta diagnozei, viedokļi par šīs slimības cēloņiem mainījās, un masāža kā terapeitiska procedūra tika svītrota no pasākumu sarakstiem daudzās rokasgrāmatās par prostatīta ārstēšanu. attīstītajā pasaulē.

Bet kopš 20. gadsimta 90. gadu vidus daudzi ārsti, kas iesaistīti prostatīta diagnostikā un ārstēšanā, sāka atzīmēt ierosinātās antibiotiku terapijas neefektivitāti un alfa blokatoru lietošanu, kas lika viņiem izmantot šo aizmirsto metodi praksē.

Būtībā prostatas masāža pašlaik tiek izmantota kā diagnostikas procedūra prostatas sekrēciju (izteiktas prostatas sekrēcijas-EPS) iegūšanai - tās mikroskopiskai (kultūras) pārbaudei un pirms un pēc masāžas testam (pirms un pēc masāžas tests -PPMT). sekrēcijaveikt viņas masāžu. Masāža ir medicīniska procedūra, un tā jāveic iepriekš apmācītam speciālistam. Masāža tiek veikta pēc urinēšanas, kā arī izvadīšanas gadījumā no urīnizvadkanāla pēc tās iepriekšējas mazgāšanas ar izotonisko nātrija hlorīda šķīdumu, kas ir īpaši nepieciešams gadījumos, kad tiek domāts par sekrēcijas bakterioloģisko izmeklēšanu. Prostatas masāža tiek veikta caur tūpli, jo prostatas dziedzeris atrodas blakus taisnās zarnas ampulai un ir pieejama tikai pārbaudei. Masējiet vispirms vienu, pēc tam vēl vienu priekšdziedzera daivu ar pirkstu kustībām no perifērijas līdz centrālajai rievai gar izvadkanāliem, mēģinot nepieskarties sēklas pūslīšiem. Pabeidziet masāžu, no augšas nospiežot centrālā sulcus zonu. No urīnizvadkanāla izdalītā sekrēcija tiek savākta sterilā mēģenē vai uz tīra stikla priekšmetstikliņa izmeklēšanai. Dažreiz prostatas dziedzera sekrēcija neizplūst no urīnizvadkanāla. Šādos gadījumos pacientam ieteicams nekavējoties piecelties kājās. Ja tomēr noslēpumu nevarēja iegūt, tas nozīmē, ka tas nenonāca urīnizvadkanālā, bet urīnpūslī. Šajā gadījumā tiek pārbaudīts mazgāšanas šķidruma centrifugāts, kas izdalās no urīnpūšļa pēc prostatas dziedzera masāžas.

Krievijas Federācijas Veselības ministrija oficiāli iesaka prostatas masāžu terapeitiskos nolūkos (atkārtotu prostatas masāžu) kā hroniska prostatīta ārstēšanas procedūru. Prostatas masāža tiek plaši izmantota prostatīta ārstēšanai Dienvidaustrumu Āzijas valstīs, Ķīnā un dažās Eiropas valstīs. Daži Ziemeļamerikas un Kanādas urologi dažu prostatīta formu ārstēšanā arī iesaka izmantot masāžu kombinācijā ar antibiotiku terapiju. Patiesībā ir maz darīts, lai novērtētu prostatas masāžas efektivitāti vai neefektivitāti. Ir vairāki pretrunīgi pētījumi, vienā no tiem, ko veica Ēģiptes ārsti, netika konstatētas atšķirības pacientu grupās, no kurām dažas saņēma masāžu kombinācijā ar antibiotiku terapiju un vienkārši ar antibiotiku terapiju, bet citā veica amerikāņu un filipīniešu pētnieki, gluži pretēji , pacientu ar prostatītu grupā, kuri saņēma masāžu kombinācijā ar antibiotiku terapiju, novēroja ievērojamu uzlabošanos.

Atbalstītāji, kas izmanto masāžu terapeitiskos nolūkos, uzskata, ka tās lietošanas galvenais efekts ir prostatas kanālu iztukšošana - t. i. atbrīvojot tos no strutojošām un atmirušām šūnām. Tiek uzskatīts, ka vēl viens efekts palielina asins plūsmu prostatas dziedzeros, kas uzlabo antibiotiku iekļūšanu tajā un aktivizē vietējos aizsargājošos imunoloģiskos procesus.

Pasaules literatūrā ir maz datu par komplikācijām, kas saistītas ar prostatas masāžu. 1990. gadā japāņu ārsti aprakstīja dzimumorgānu gangrēnu (Fournier), bet 2003. gadā vācu ārsti aprakstīja perioprostatisku asiņošanu pēc prostatas masāžas ar plaušu embolijas insultu (asiņošanu). Ir pētījums, ka pēc masāžas PSA (prostatas specifiskais antigēns) līmenis īslaicīgi palielinās. Masāža ir kontrindicēta akūta prostatas dziedzera iekaisuma gadījumā (akūts prostatīts), akūta uretrīta, orhīta, prostatas vēža gadījumā. Masāža nav ieteicama priekšdziedzera un prostatas adenomas pārkaļķošanai. Parasti ieteicams masēt prostatu 2 vai 3 reizes nedēļā.

Fizioterapijas procedūras

Jebkuras fizioterapijas procedūras (prostatas masāža, iesildīšanās utt. ) Ir kontrindicētas akūtā prostatīta gadījumā.

Fizioterapeitisko procedūru izmantošana prostatīta kompleksā ārstēšanā ir vērsta gan uz fizisko līdzekļu tiešu iedarbību uz prostatas dziedzeri, lai normalizētu funkcionālās un patoloģiskās izmaiņas, gan uz zāļu elektroforētisku ievadīšanu prostatas audos.

Fizioterapeitisko metožu izmantošana uz zāļu terapijas fona dod daudz labāku rezultātu nekā tikai ar ārstēšanu vien. Šīs prostatas dziedzera ietekmēšanas metodes ir kļuvušas plaši izplatītas un ir pierādījušas savu efektivitāti:

 • triecienviļņu terapija;
 • aizkuņģa dziedzera elektrostimulācija ar modulētām ādas vai taisnās zarnas elektrodu strāvām;
 • termoterapija dažādās versijās (ieskaitot augstas frekvences termoterapiju);
 • magnetoterapija;
 • mikroviļņu mikroviļņu terapija;
 • lāzerterapija.
 • transrektāla ultraskaņas terapija un fonoforēze;
 • mikroklisteri.